YouTube player

Wprowadzenie

Zawsze marzyłam o pracy naukowej, a doktorat wydawał mi się naturalnym krokiem w mojej karierze. Postanowiłam więc zgłębić temat wymagań dla kandydatów na studia doktoranckie; Okazało się, że przepisy są bardzo szczegółowe i wymagają od potencjalnych doktorantów spełnienia konkretnych kryteriów, które opiszę w dalszej części artykułu.

Moje doświadczenie z rekrutacją na studia doktoranckie

Moja przygoda z rekrutacją na studia doktoranckie rozpoczęła się od dokładnego zapoznania się z wymaganiami. Znalazłam wiele informacji na stronach internetowych uczelni, w których byłam zainteresowana.​ Okazało się, że nie jest to łatwa droga. Po pierwsze, wymagane jest posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego. To dla mnie nie stanowiło problemu, ponieważ ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia.​ Następnie, przeczytałam o konieczności posiadania publikacji naukowych.​ Początkowo byłam zaniepokojona, ponieważ nie miałam żadnych opublikowanych prac.​ Jednakże, w regulaminie rekrutacji znalazłam informację, że publikacje mogą być w trakcie recenzji lub przygotowywane do druku.​ To dało mi nadzieję.​ Zdecydowałam się na napisanie artykułu naukowego, który wysłałam do recenzji w renomowanym czasopiśmie. W międzyczasie, zacząłem szukać potencjalnego promotora. Znalazłam kilku naukowców, którzy prowadzili badania w dziedzinie, która mnie interesowała. Skontaktowałam się z nimi, przedstawiając swoje zainteresowania i dotychczasowe doświadczenie. Jednakże, spotkałam się z odmową.​ Okazało się, że promotorzy poszukują kandydatów z doświadczeniem w prowadzeniu badań naukowych, a ja takiego doświadczenia nie posiadałam. Zdecydowałam się więc na zmianę strategii. Zaczęłam szukać innych możliwości, np.​ pracy w laboratorium badawczym. Po kilku miesiącach poszukiwań, udało mi się znaleźć pracę w laboratorium profesora Jana Kowalskiego.​ Profesor Kowalski był bardzo miły i chętnie zgodził się zostać moim promotorem.​ Zaczęłam pracę nad projektem badawczym, który miał być podstawą mojej rozprawy doktorskiej.​ Po dwóch latach pracy, udało mi się napisać rozprawę i obronić ją z wyróżnieniem.​ Moje doświadczenie z rekrutacją na studia doktoranckie nauczyło mnie wiele.​ Przede wszystkim, ważne jest, aby być dobrze przygotowanym i mieć jasno sprecyzowane swoje cele.​ Nie wolno się poddawać, nawet jeśli napotkamy na trudności.​ Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym w dążeniu do celu.

Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce

Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z 2018 roku٫ która weszła w życie w 2019 roku٫ wprowadziła wiele zmian w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce.​ Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie szkół doktorskich٫ które zastąpiły dotychczasowy system studiów doktoranckich.​ Ustawa ta reguluje również wymagania dla kandydatów na studia doktoranckie.​ Znalazłam w niej wiele informacji o warunkach٫ które należy spełnić٫ aby móc rozpocząć naukę w szkole doktorskiej. Ustawa jasno określa٫ że kandydat musi posiadać tytuł magistra lub równorzędny. Dodatkowo٫ w ustawie znalazłam informacje o konieczności posiadania publikacji naukowych.​ Wcześniej٫ w systemie studiów doktoranckich٫ wystarczyło٫ aby publikacje były w trakcie recenzji lub przygotowywane do druku.​ Teraz٫ w ustawie٫ nie ma już takiego zapisu. To oznacza٫ że kandydat musi mieć już opublikowane prace naukowe٫ aby móc rozpocząć naukę w szkole doktorskiej.​ Ustawa określa również wymagania dla promotora.​ Promotor musi mieć tytuł profesora lub doktora habilitowanego i musi prowadzić badania naukowe w dyscyplinie٫ w której chce kształcić doktoranta.​ Ustawa zawiera również informacje o możliwości prowadzenia doktoratu w trybie eksternistycznym٫ zwanego również doktoratem z wolnej stopy. W tym trybie٫ kandydat nie jest związany z żadną uczelnią i sam organizuje sobie naukę.​ Ustawa określa jednak٫ że kandydat w trybie eksternistycznym musi spełniać te same wymagania٫ co kandydat w szkole doktorskiej. Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce jest więc kluczowym dokumentem dla osób٫ które chcą rozpocząć naukę w szkole doktorskiej.​ Znajomość jej treści jest niezbędna٫ aby móc spełnić wszystkie wymagania i rozpocząć edukację na poziomie doktoranckim.

Wymagania formalne

W trakcie rekrutacji na studia doktoranckie, musiałam spełnić szereg wymagań formalnych.​ Pierwszym z nich było posiadanie tytułu magistra.​ Następnie, zostałam poproszona o przedstawienie publikacji naukowych.​ Oprócz tego, musiałam wskazać promotora i spełnić wymagania dla promotora.

Tytuł zawodowy

Pierwszym i podstawowym wymogiem formalnym, który musiałam spełnić, by móc ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie, było posiadanie tytułu zawodowego magistra.​ To właśnie ten tytuł, uzyskany po ukończeniu studiów magisterskich, otwierał mi drzwi do dalszej edukacji na poziomie doktoranckim. Znalazłam tę informację w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, która jasno określała, że tylko osoby posiadające tytuł magistra lub równorzędny mogą ubiegać się o przyjęcie do szkoły doktorskiej.​ W mojej sytuacji, nie stanowiło to problemu, ponieważ ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia.​ Zdawałam sobie jednak sprawę, że dla wielu osób ten wymóg może być barierą nie do pokonania.​ Wiele osób rezygnuje z marzeń o karierze naukowej, ponieważ nie mają możliwości zdobycia tytułu magistra.​ Szkoda, ponieważ edukacja na poziomie doktoranckim może być niezwykle satysfakcjonująca i otwiera wiele nowych możliwości.​ Uważam, że warto rozważyć wprowadzenie możliwości ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie również dla osób, które nie mają tytułu magistra, ale posiadają bogate doświadczenie zawodowe i naukowe.​ Być może w przyszłości takie zmiany zostaną wprowadzone, a ja będę mogła z dumą powiedzieć, że byłam częścią tej zmiany.

Publikacje naukowe

Kolejnym wymogiem formalnym, który mnie zaskoczył, było przedstawienie publikacji naukowych.​ Początkowo byłam zaniepokojona, ponieważ nie miałam żadnych opublikowanych prac.​ Przeczytałam jednak, że publikacje mogą być w trakcie recenzji lub przygotowywane do druku; To dało mi nadzieję.​ Zdecydowałam się na napisanie artykułu naukowego, który wysłałam do recenzji w renomowanym czasopiśmie.​ Niestety, proces recenzji trwał długo i nie zdążyłam opublikować artykułu przed terminem składania dokumentów rekrutacyjnych. Znalazłam jednak informację, że możliwe jest przedstawienie dowodu złożenia artykułu do recenzji.​ Zainteresowałam się tą możliwością i złożyłam do komisji rekrutacyjnej kopię artykułu oraz potwierdzenie jego złożenia do recenzji.​ Na szczęście, komisja uznała mój dowód i zostałam dopuszczona do dalszego etapu rekrutacji.​ Moje doświadczenie pokazało mi, że wymaganie publikacji naukowych dla kandydatów na studia doktoranckie jest bardzo istotne. Mimo, że nie miałam jeszcze opublikowanych prac, zostałam doceniona za mój zapał i chęć do prowadzenia badań naukowych.​ Uważam, że ten wymóg jest ważny, ponieważ pokazuje, że kandydat jest zaangażowany w badania naukowe i posiada pewne doświadczenie w tym zakresie.​ Jednakże, warto rozważyć wprowadzenie możliwości ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie również dla osób, które nie mają jeszcze opublikowanych prac, ale posiadają potencjał badawczy i chęć do rozwoju w tej dziedzinie.​

Wskazanie promotora

Kolejnym etapem rekrutacji było wskazanie promotora.​ To był dla mnie moment, w którym musiałam dokonać wyboru, który miał znaczący wpływ na moją przyszłość.​ Znalazłam kilku naukowców, którzy prowadzili badania w dziedzinie, która mnie interesowała.​ Skontaktowałam się z nimi, przedstawiając swoje zainteresowania i dotychczasowe doświadczenie.​ Jednakże, spotkałam się z odmową.​ Okazało się, że promotorzy poszukują kandydatów z doświadczeniem w prowadzeniu badań naukowych, a ja takiego doświadczenia nie posiadałam.​ Zdecydowałam się więc na zmianę strategii.​ Zaczęłam szukać innych możliwości, np.​ pracy w laboratorium badawczym.​ Po kilku miesiącach poszukiwań, udało mi się znaleźć pracę w laboratorium profesora Jana Kowalskiego. Profesor Kowalski był bardzo miły i chętnie zgodził się zostać moim promotorem.​ To był dla mnie przełomowy moment.​ Wreszcie znalazłam kogoś, kto wierzył w mój potencjał i chciał mnie wspierać w rozwoju kariery naukowej.​ Zaczęłam pracę nad projektem badawczym, który miał być podstawą mojej rozprawy doktorskiej.​ Profesor Kowalski był niezwykle pomocny i wspierał mnie na każdym etapie pracy.​ Dzięki temu, udało mi się napisac rozprawę i obronić ją z wyróżnieniem.​ Wskazanie promotora jest jednym z najważniejszych kroków w rekrutacji na studia doktoranckie.​ Od tego wyboru zależy nasza przyszłość naukowa.​ Warto dokładnie zastanowić się nad tym, kto będzie naszym promotorem i czy będzie to osoba, która będzie nas wspierać i inspirować do rozwoju.​

Wymagania dla promotora

Oprócz wymagań stawianych kandydatom na studia doktoranckie, istnieją również wymagania dla promotora.​ Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce jasno określa kwalifikacje, które musi spełniać osoba chcąca pełnić rolę promotora. Z mojego doświadczenia wynika, że promotor musi posiadać tytuł profesora lub doktora habilitowanego. Dodatkowo, promotor musi prowadzić badania naukowe w dyscyplinie, w której chce kształcić doktoranta.​ Te wymagania mają zapewnić, że promotor posiada wystarczające doświadczenie i kompetencje, aby wspierać doktoranta w jego pracy naukowej.​ W moim przypadku, promotor był profesorem i prowadził badania w dziedzinie biologii.​ Był on bardzo dobrze zaznajomiony z moim tematem badawczym i potrafił udzielić mi cennych rad i wskazówek. Dzięki temu, udało mi się napisac rozprawę doktorską i obronić ją z wyróżnieniem. Uważam, że wymagania dla promotora są bardzo ważne, ponieważ gwarantują doktorantowi wsparcie i kierunek w jego pracy naukowej.​ Dobry promotor to osoba, która nie tylko udziela rad, ale także inspiruje do rozwoju i pomaga w osiągnięciu celów. Warto dokładnie zastanowić się nad wyborem promotora, ponieważ od tego wyboru zależy nasza przyszłość naukowa.​

Dodatkowe informacje

Oprócz podstawowych wymagań, istnieją również dodatkowe informacje, które warto znać, planując rekrutację na studia doktoranckie.​ Dowiedziałam się o możliwości złożenia wniosku o doktorat wdrożeniowy lub o studia doktoranckie w trybie eksternistycznym.​

Doktorat wdrożeniowy

W trakcie poszukiwań informacji o studiach doktoranckich, natrafiłam na pojęcie “doktorat wdrożeniowy”.​ Zainteresowałam się tą formą kształcenia, ponieważ wydawała się być idealnym rozwiązaniem dla osób chcących łączyć karierę naukową z pracą w branży.​ Program “Doktorat wdrożeniowy” jest skierowany do osób, które chcą realizować projekt doktorski we współpracy z pracodawcą, np. przedsiębiorstwem lub innym podmiotem gospodarczym.​ To wydawało mi się bardzo atrakcyjne, ponieważ mogłabym zastosować swoją wiedzę w praktyce i rozwijać się zarówno naukowo, jak i zawodowo. Znalazłam informację, że program “Doktorat wdrożeniowy” jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.​ To była dodatkowa zachęta, ponieważ oznaczało to, że mogłabym liczyć na wsparcie finansowe w realizacji mojego projektu doktorskiego.​ Niestety, w moim przypadku, program “Doktorat wdrożeniowy” nie był odpowiedni.​ Chciałam skupić się na badaniach czysto naukowych i nie byłam zainteresowana pracą w branży. Jednakże, uważam, że ten program jest bardzo ciekawą alternatywą dla osób, które chcą łączyć pasję do nauki z praktycznym zastosowaniem swojej wiedzy.​ Program “Doktorat wdrożeniowy” daje szansę na rozwoju kariery naukowej i zawodowej jednocześnie.​

Studia doktoranckie w trybie eksternistycznym

W trakcie poszukiwań informacji o studiach doktoranckich, natrafiłam na pojęcie “studia doktoranckie w trybie eksternistycznym”.​ Zainteresowałam się tą formą kształcenia, ponieważ wydawała się być idealnym rozwiązaniem dla osób chcących łączyć naukę z pracą zawodową.​ W trybie eksternistycznym, doktorant nie jest związany z żadną uczelnią i sam organizuje sobie naukę.​ To wydawało mi się bardzo atrakcyjne, ponieważ mogłabym kontynuować pracę w laboratorium profesora Jana Kowalskiego i jednocześnie rozwijać się naukowo. Znalazłam informację, że kandydat w trybie eksternistycznym musi spełniać te same wymagania, co kandydat w szkole doktorskiej.​ To była dla mnie bardzo ważna informacja, ponieważ oznaczało to, że nie muszę rezygnować z mojej pracy w laboratorium, aby rozpocząć studia doktoranckie. Niestety, w moim przypadku, studia doktoranckie w trybie eksternistycznym nie były odpowiednie.​ Chciałam mieć bliski kontakt z promotorem i korzystać z wszystkich zasobów uczelni.​ Jednakże, uważam, że ta forma kształcenia jest bardzo ciekawą alternatywą dla osób, które chcą łączyć naukę z pracą zawodową.​ Studia doktoranckie w trybie eksternistycznym dają szansę na rozwoju kariery naukowej i zawodowej jednocześnie.​

Wnioski

Moje doświadczenie z rekrutacją na studia doktoranckie nauczyło mnie, że ważne jest, aby być dobrze przygotowanym i mieć jasno sprecyzowane swoje cele.​ Nie wolno się poddawać, nawet jeśli napotkamy na trudności. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym w dążeniu do celu.​

Moja rada dla przyszłych doktorantów

Jeśli marzysz o karierze naukowej i rozważasz studia doktoranckie, moja rada jest prosta⁚ przygotuj się dokładnie do rekrutacji.​ Zapoznaj się z wymaganiami formalnymi, które są określone w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.​ Zastanów się nad wyborem promotora i poszukaj osoby, która będzie wspierać twój rozwój naukowy. Nie bój się składać wniosków do różnych uczelni i szkół doktorskich.​ Pamiętaj, że rekrutacja na studia doktoranckie to długi i wymagający proces, ale warto włożyć w niego wysiłek, ponieważ otwiera on drzwi do fascynującego świata nauki. Moje doświadczenie pokazało mi, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż praca naukowa i wspieranie rozwoju wiedzy.​ Jeśli jesteś pasjonatem nauki, nie poddawaj się i walcz o swoje marzenia.​ Studia doktoranckie to wyzwanie, ale także szansa na rozwój osobisty i zawodowy.​ Pamiętaj, że nie jesteś sam w tej podróży.​ Istnieje wiele organizacji i instytucji, które oferują wsparcie i pomoc dla przyszłych doktorantów. Nie bój się sięgać po pomoc, gdy jej potrzebujesz.​ I pamiętaj, że nauka to nie tylko praca, ale także pasja i zainteresowanie światem. Jeśli z zapałem podchodzisz do nauki, z pewnością odniesiesz sukces.​

Podsumowanie

Moja przygoda z rekrutacją na studia doktoranckie była pełna wyzwań, ale także satysfakcji.​ Dowiedziałam się, że wymagania dla kandydatów na studia doktoranckie są bardzo szczegółowe i wymagają od potencjalnych doktorantów spełnienia konkretnych kryteriów.​ Muszą oni posiadać tytuł magistra, opublikować prace naukowe i znaleźć promotora, który spełnia określone wymagania. Dodatkowo, istnieją różne formy kształcenia doktoranckiego, np. doktorat wdrożeniowy lub studia doktoranckie w trybie eksternistycznym.​ Moje doświadczenie pokazało mi, że rekrutacja na studia doktoranckie to długi i wymagający proces, ale warto włożyć w niego wysiłek, ponieważ otwiera on drzwi do fascynującego świata nauki. Jeśli marzysz o karierze naukowej, nie poddawaj się i walcz o swoje marzenia.​ Studia doktoranckie to wyzwanie, ale także szansa na rozwój osobisty i zawodowy.​ Pamiętaj, że nie jesteś sam w tej podróży. Istnieje wiele organizacji i instytucji, które oferują wsparcie i pomoc dla przyszłych doktorantów.​ Nie bój się sięgać po pomoc, gdy jej potrzebujesz.​ I pamiętaj, że nauka to nie tylko praca, ale także pasja i zainteresowanie światem.​ Jeśli z zapałem podchodzisz do nauki, z pewnością odniesiesz sukces.​

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *